Blog Details

  • Home
  • Czym charakteryzuje się nowoczesna strona internetowa?
czym_charakteryzuje_sie_nowoczesna_strona_www

Czym charakteryzuje się nowoczesna strona internetowa?

Prosta, funkcjonalna, intuicyjna i przejrzysta – taka powinna być nowoczesna strona internetowa. Design i przyjazna szata graficzna to jednak dopiero połowa sukcesu. Druga połowa tkwi w treści. Sukcesem natomiast będzie w tym przypadku nie tylko przyciągnięcie, ale i zatrzymanie na stronie internauty. Jak tego dokonać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując stronę www.

Zadbaj o atrakcyjność strony

Surfujesz po internecie. Poszukujesz informacji czy rozrywki? To jest tak naprawdę bez znaczenia. Strona internetowa, na którą trafisz ma przyciągnąć Twoją uwagę. Musi zatrzymać Cię na chwilę. Zaintrygować i zainteresować. Przecież właśnie taka jest jej rola! Pierwszą rzeczą, na jaką zwrócisz uwagę wchodząc po raz pierwszy na daną stronę jest jej szata graficzna i design. Musi być prosty i funkcjonalny. Nie może rozpraszać. Minimalistyczny styl, proste i wyraźne czcionki, zrównoważona kolorystyka – to wszystko jest kluczem do sukcesu. Miejsce kolorów, cieniowania i efektów specjalnych zajmuje w tym przypadku tzw. flat design, czyli projektowanie płaskie. Oprócz czytelności i przejrzystości, pozwala on także na lepszą optymalizację strony www pod kątem urządzeń mobilnych.

Pisz skuteczne treści i pozycjonuj witrynę

Opakowanie jest ważne. To ono ma decydujący wpływ na nasze pierwsze wrażenie. Choć mówi się, że nie powinno się oceniać książki po okładce, w przypadku projektowania stron www, jej “ubranie” przyciąga internautę. Zatrzymać może go natomiast skuteczna treść. Skuteczna, czyli jaka? Content musi spełniać trzy podstawowe funkcje:

  • informacyjną,
  • promocyjną,
  • sprzedażową.

Pamiętaj, że zawartość strony jest bardzo ważna w pozycjonowaniu witryny. Wysoka pozycja w Google – to cel, na jaki zorientowana powinna być każda nowoczesna strona internetowa. Jeśli chcesz ją dodatkowo “wybić” w sieci, warto pomyśleć na przykład o systematycznym prowadzeniu bloga firmowego, za pomocą którego przyciągniesz nowych klientów.

Wezwij do działania dzięki skutecznemu call to action

Każda strona internetowa powstaje w jakimś celu. Na końcu drogi związanej z jej projektowaniem i prowadzeniem, jest pewna korzyść, jaką chcesz osiągnąć. Niekiedy będzie do wezwanie do nawiązania kontaktu, innym razem zachęcenie do zakupu, czy po prostu zapis do subskrypcji. Drogą do osiągnięcia takiego celu jest wezwanie użytkownika do działania, czyli Call to action. CTA może występować w postaci wyróżniającego się przycisku czy chociażby linku z tekstem. Ma on jasno wskazywać, jakie działanie powinien wykonać w danej chwili użytkownik. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest przycisk: “Skontaktuj się z nami”, “Zapraszamy do zakupu” czy “Zapoznaj się z naszą ofertą”. 

Zatrzymaj użytkownika poprzez formularze kontaktowe

Jako nowoczesny użytkownik sieci powinieneś wiedzieć, jak ważne jest pozyskiwanie klienta i nawiązanie z nim kontaktu. Jednym z aspektów, które musisz wziąć pod uwagę podczas projektowania strony www jest wykorzystanie narzędzi służących do kontaktu poprzez stronę. Mowa tutaj o wszelkich formularzach kontaktowych czy chociażby formularzach zapisu do newslettera. W ten sposób pozyskujesz kontakt, który później możesz wykorzystać w dalszych działaniach marketingowych. Nie zapomnij jednak o zbieraniu zgód marketingowych – pamiętaj, że musisz dokładnie poinformować użytkownika o przetwarzaniu jego danych.

Zastosuj certyfikat SSL i zwiększ wiarygodność u użytkownika

Więcej niż pewne jest to, że choć raz kliknąłeś w sieci w link przenoszący Cię na stronę, która złowrogo “przedstawiała się” jako niezabezpieczona. Chcąc uniknąć niepokojącego alertu i utraty potencjalnego klienta, warto wdrożyć certyfikat SSL. Jest to certyfikat zwiększający bezpieczeństwo podczas wymiany danych oraz potwierdzający wiarygodność domeny. Dzięki niemu dajesz użytkownikowi Twojej strony jasny komunikat, że gwarantujesz mu poufność danych i wszelkiej komunikacji. A to bardzo ważne!